Uprzejmie informujemy, że najbliższy dyżur konsularny w Belfaście odbędzie się w dniach: 20-23 czerwca.


Mając na uwadze prośbę wielu z Państwa o przesunięcie zapisów na godziny wieczorne uprzejmie informujemy, że rejestracja na spotkanie z konsulem rozpocznie się 10 czerwca o godz. 19.

W tym celu zgodnie z ww. datą proszę wejść na stronę konsulatu RP w Edynburgu http://www.edynburg.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/dyzury_konsularne/belfast/ lub https://www.e-konsulat.gov.pl/  i rozpocząć proces rejestracyjny.
 

Prosimy pamiętać, że opłaty przyjmowane są jedynie w postaci “Postal Order” dostępnego w urzędach pocztowych. Na poczcie należy także zakupić opłaconą do 100 lub 500 gram kopertę “Special Delivery” (koszt ok. 7 funtów). 

Przypominamy, że zdjęcie paszportowe musi być wykonane poprawnie; najważniejsze cechy dobrego zdjęcia: en face czyli idelanie na wprost, tło białe lub jasne-jednolite, twarz zajmuje 70-80% powierzchni zdjęcia, fotografia nie może zawierać żadnego cienia (częstą i dyskwalifikującą wadą są cienie za uszami), naturalny wyraz twarzy (bez uśmiechu), zamknięte usta. Prosimy przed opuszczeniem zakładu fotograficznego o zweryfikowanie jakości zdjęcia z powyższymi wytycznymi.

Zwracamy Państwa uwagę, że w czerwcu dyżur konsularny odbędzie pod poprzednim adresem (wielu z Państwa dobrze znanym): 1 Stranmillis Embankment, Belfast, BT7 1GB (Chinese Welfare Association).

 

Szanowni Państwo,

Na prośbę organizatora dyżuru oraz własciciela budynku Konsulat Generalny RP w Edynburgu prosi i przypomina:

  1. Zgodnie z obowiazujacymi przepisami konsul nie wymaga obecności dzieci do lat 5. Byłoby wskazane, jeżeli jest taka możliowość, pozostawić dziecko z opiekunem w domu.
  2. Do budynku wchodzą osoby, które są zapisane na liście. Osoby towarzyszące pozostają poza budynkiem.
  3. Organizator prosi o niepalenie przed głównym wejściem do budynku.  W środku oczywiście obowiązuje całkowity zakaz palenia.
  4. Z uwagi na małą powierzchnię poczekalni prosimy o przychodzenie nie wcześniej niż 15 min przed wyznaczoną godziną. Czas ten wystarczy do wypelnienia wszystkich potrzebnych aplikacji.

W imieniu Konsulatu Generalnego w Edynburgu i organizatora dyżuru bardzo dziękujemy za zrozumienie i dostosowanie się do przedstawionej prośby. 

 

Instrukcja rejestracji wizyty paszportowej lub prawnej w Belfaście:

PROCES REJESTRACJI ws. paszportowych lub prawnych:

 1. Proszę wejść na stronę internetową e-konsulat (kliknij).
 2. Z listy rozwijalnej “Kraj” wybrać “Wielka Brytania”
  3. Z listy rozwijalnej “Placówka” wybrać “Edynburg”, a następnie jako “Lokalizację” wybrać “Belfast”
 3. Na dole ekranu wybieramy dla ilu osób rezerwujemy spotkanie, którego dnia i o której godzinie (wyświetlane są jedynie dostępne terminy i godziny) i klikamy “Zarezerwuj termin wizyty”
  5. W “Formularzu wizyty paszportowej” należy uzupełnić wszystkie pola. Na górze wpisujemy dane osoby dokonującej rejestracji, a poniżej wybieramy rodzaj sprawy oraz podajemy inne wymagane informacje dotyczące osoby/osób, dla której/których rezerwowana jest wizyta. Prosimy zwrócić uwagę na właściwe wpisanie daty urodzenia w formacie RRRR-MM-DD (np. 2011-03-21)
  6. Następnie klikamy “Dalej” (przejście do dalszego etapu rejestracji) lub “Anuluj” (anulowanie rezerwowania terminu wizyty w konsulacie). Na nowej stronie ukaże się wypełniony przez Państwa formularz. Następnie klikamy “Anuluj” (anulowanie rezerwacji) lub “Popraw” (możliwość dokonania zmian) lub “Zapisz” (w przypadku poprawności wszystkich zamieszczonych danych należy kliknąć “Zapisz”). Po kliknięciu na “Zapisz” pojawią się dwa pola “Strona główna” (prosimy nie wybierać tej opcji! – powrót do strony głównej programu) oraz “Pobierz potwierdzenie wizyty” (wybieramy tę opcję!). Następnie klikamy na – “Otwórz za pomocą” (na ekranie pojawi się potwierdzenie zarezerwowanej wizyty w formacie pdf.) lub – “Zapisz plik”.

Na formularzu (wydrukowanym bądź zapisanym na dysku) znajduje się data i godzina informująca,  kiedy jesteście Państwo oczekiwani na dyżurze.

Formularz należy wydrukować i z nim oraz z kompletem dokumentów (wykaz koniecznych dokumentów znajduje się na naszej stronie internetowej w “Dziale paszportowym”) oraz ich kserokopii pojawić się   piętnaście minut przed wyznaczonym terminem, bez kolejki pobrać wniosek paszportowy i wypełnić go zgodnie ze wzorem znajdującym się w miejscu udostępnionym do wypełnienia wniosku.

Jeżeli z pewnych względów nie możecie się Państwo stawić na dyżurze  w zarezerwowanym przez siebie terminie, prosimy o anulowanie wizyty. Można tego dokonać na tej samej stronie na której dokonuje się rezerwacji spotkania. Prosimy zaznaczyć “Wizyty w konsulacie” i z rozwijalnego menu wybrać “Anuluj umówioną wizytę”, a następnie wpisać numer i kod znajdujące się na dole wydrukowanego lub zapisanego na Państwa komputerze “Formularza wizyty w konsulacie”.

Osoby, które nie zarejestrują się na wizytę nie będą przyjęte.

 W celu uzyskania odpowiedzi na pytania związane z wymaganymi dokumentami lub na inne nurtujące Państwa problemy proszę sprawdzić informacje zawarte na stronie internetowej naszego urzędu lub skorzystać z telefonu ogólnego: 0131 552 0301.

 1. Okres oczekiwania na paszport tymczasowy dla osób zamieszkujących w Irlandii Płn. wynosi 2 tygodnie, a na paszport biometryczny 5 tygodni.
 2. Obowiązkowo należy przynieść ze sobą oryginały dokumentów i ich kserokopie;

Informacje nt. opłat pobieranych przez urząd znajdą Państwo na naszej stronie internetowej.

 

Opłaty przyjmowane są w postaci “Postal Order” dostępnego w urzędach pocztowych wypełnionego na “Polish Consulate in Edinburgh” (nie ma możliwości wniesienia opłaty gotówką ani kartą).

UWAGA: KG RP w Edynburgu informuje, że odbiór paszportów dla osób zamieszkałych Irlandię Północną następuje wyłącznie za pośrednictwem poczty, – osoby wnioskujące o wydanie paszportu powinny dołączyć do przy składaniu wniosku kopertę SPECIAL DELIVERY zaadresowaną na własny adres i opłacona do 100g (obowiązuje zasada: jedna koperta na jeden paszport)